Producenci
Co to jest ekogroszek i jak wybrać najlepszy? 0

Marzymy o ciepłe równomiernie rozchodzącym się po domu, którego źródło będzie jednocześnie ekonomiczne i ekologiczne. Czy możliwe jest wytworzenie ekologicznego paliwa stałego na bazie węgla? 

Co to jest ekogroszek? Jak to możliwe, że wykonany z węgla kamiennego opał może być paliwem łatwiejszym w wykorzystaniu i bardziej ekologicznym niż sam węgiel? Jak przechowywać ekogroszek i na co zwrócić uwagę przy wyborze tego rodzaju opału?

Ekologicznie i wydajnie 

Ekogroszek jest dość często nazywany „paliwem XX wieku”. Mimo, że wykonany jest z węgla kamiennego, może być  ekologicznym materiałem opałowym. Decyduje o tym między innymi proces jego produkcji. Do wytworzenia ekogroszku używa się wyselekcjonowanych partii węgla, charakteryzujących się dużą kalorycznością, niską wilgotnością oraz niewielką ilością substancji niepalnych. Mała zawartość „drobnej frakcji” to cecha charakterystyczna dobrego ekogroszku. Co to jest drobna frakcja? To nic innego jak miał, który przy spalaniu ma najmniejszą wartość energetyczną. A właśnie wartość energetyczna liczy się ogromnie. Wysoka kaloryczność oznacza, że jest niezwykle wydajnym paliwem stałym. Jednak należy zwracać baczną uwagę na parametry produktu, który zamierzamy kupić.

Nie wszystko jest tym czym być powinno 

Nawet w przypadku ekogroszku zdarza się tak, że produkt na którego etykiecie znajdziemy nazwę „ekogroszek”nie koniecznie musi nim być faktycznie. Na rynku niestety, dość często można znaleźć produkty wykonane z niskiej jakości i niewielkiej kaloryczności miału węglowego, sklejane niewiadomego pochodzenia substancjami chemicznymi. Mimo nazwy to nie jest to samo co ekogroszek. Z pewnością tak podrobiony produkt nie spełni naszych oczekiwań, a co ważniejsze nie spełnia on norm i przyczynia się do większej emisji zanieczyszczeń. Warto zatem zawsze zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas ekogroszek posiada odpowiednie certyfikaty. Jeśli zależy nam na najwyższej jakości i ekologiczności produktu, wybierzmy te z oznaczeniem klasy A lub B. Zapewnią one prawidłowe działanie pieców, będą wydajne i przyczynią się pośrednio do ochrony środowiska.

 Sprzedawany luzem ekogroszek, to nie jest to samo co paczkowany. Aby zapewnić sobie najwyższą jakość produktu, kupujmy ekogroszek w oddychających workach. Przechowywanie go w workach zapewni najlepszą paroprzepuszczalnoć, uchroni produkt przed zawilgoceniem oraz będzie bardzo pomocne w umieszczaniu w podajniku. Niezmiernie ważne jest również to, że paczkowany ekogroszek zapewni czystość kotłowni. Dzięki temu konieczność uzupełniania podajnika nie będzie nielubianym obowiązkiem.

Skoro już wiemy co to jest ekogroszek oraz znamy jego niewątpliwe zalety, wystarczy wybrać swojego ulubionego producenta i cieszyć się efektywnym ciepłem w chodne dni.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl