Producenci
Dobor pieca c.o – jak dopasować najlepsze rozwiązanie? Praktyczne porady! 0

Centralne ogrzewanie to popularne rozwiązanie, powszechnie stosowane w dzisiejszym budownictwie. To najwygodniejsza forma docieplenia budynku. W tego typu instalacjach montuje się jeden piec, który poprzez rury rozprowadza ciepło do poszczególnych pomieszczeń. Odpowiedni dobór pieca c.o to kluczowy aspekt wydajności i ekonomiczności układu. Jak dopasować najlepsze rozwiązanie?

Moc

Moc to podstawowy parametr, który musisz określić. Aktualnie we wszystkich projektach nowo budowanych domów jest informacja o zapotrzebowaniu na ciepło. Czasami można tam również znaleźć wzmianki o zalecanym doborze pieca c.o. Obliczenia mocy dokonuje się na podstawie rozporządzeń i norm. Ich wynik jest dokładny. W starszych budynkach, które nie mają tego typu dokumentacji, określenie mocy trzeba wykonać inaczej.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy projektanta lub instalatora i zlecenie mu wykonania audytu energetycznego. Choć jest to dodatkowy koszt, dostarczy Ci precyzyjnych informacji. Dzięki nim dobór pieca c.o będzie optymalny, co pozwoli Ci uniknąć późniejszych problemów.

Moc kotła dobiera się na podstawie wielu czynników. Istotne parametry to między innymi powierzchnia do ogrzania, ocieplenie budynku oraz typ grzejników w instalacji. Ważnym aspektem doboru pieca c.o jest też to, czy będzie wykorzystywany do ogrzewania wody. Jeśli tak, należy uwzględnić również parametr mocy na cele ciepłej wody użytkowej c.w.u.

Istotne aspekty doboru pieca c.o

Kolejnym etapem dopasowania kotła jest wybór paliwa, które chcesz stosować w ogrzewaniu. Może być to między innymi gaz, węgiel czy ekogroszek. Pamiętaj, żeby zapoznać się z przepisami! Od 2020 roku w Polsce planowane jest wprowadzenie norm, które będą zezwalać tylko na korzystanie z kotłów o określonej efektywności energetycznej. Podczas doboru pieca c.o zwróć również uwagę na obowiązujące ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

Inne kwestie, które należy uwzględnić wybierając kocioł, to przekrój i wysokość komina. Te parametry są kluczowe dla prawidłowego spalania i odprowadzania spalin. Pod kątem kosztów eksploatacji, warto sprawdzić dostępność i cenę opału. W doborze pieca c.o ważne są również jego gabaryty i ich odpowiednie dopasowanie do kotłowni.

Mamy nadzieję, że nasz tekst dostarczył Ci cennych informacji i wiesz już, od jakich czynników zależy dobór pieca c.o. Jeśli szukasz tego typu rozwiązań, sprawdź propozycje naszego sklepu. W razie problemów z wyborem odpowiedniego kotła, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl