Producenci
Dym z podajnika na ekogroszek? Sprawdź, jaka może być przyczyna! 0

Ekogroszek to popularne paliwo do ogrzewania. To niewielkie ziarna, produkowane z węgla kamiennego. Do korzystania z tego źródła ciepła stosuje się specjalne piece. Zgodnie z założeniami, dobrej jakości paliwo zapewnia czyste spalanie i niską emisję pyłów. Co zrobić, jeśli zauważysz dym z podajnika na ekogroszek? Jaka może być przyczyna takiej sytuacji?

Napływ powietrza

Odpowiednia cyrkulacja powietrza i spalin to jeden z kluczowych aspektów sprawnego funkcjonowania pieca. Jeśli w kotłowni pojawia się dym z podajnika na ekogroszek, może oznaczać to problem w tej kwestii. Najczęstszym powodem takich sytuacji jest napływ powietrza, który przekracza możliwości ciągu kominowego.

Przyczyn obecności zadymienia może być wiele. Celem ustalenia, dlaczego pojawił się dym z podajnika na ekogroszek, sprawdź następujące kwestie:

– klapka podajnika – czy nie jest otwarta,

– kierunek obrotu i moc dmuchawy,

– przekrój komina i ciąg kominowy – jeśli przekrój jest zbyt mały, warto wyczyścić komin,

– komora powietrza – może być zatkana,

– retorta – może być niedrożna.

Kanał nawiewu

Każda kotłownia powinna być odpowiednio zaprojektowana. Istotnym aspektem jej sprawnego działania jest grawitacyjny kanał nawiewu powietrza. Jego zwężony przekrój może być przyczyną nieprawidłowego spalania i pojawienia się dymu z podajnika na ekogroszek.

Słaby ciąg kominowy

Jeśli dojdziesz do wniosku, że przyczyną zadymienia jest słaby ciąg kominowy, zwróć uwagę na jego stan i parametry. Za odpowiednią wentylację odpowiadają między innymi takie elementy jak wysokość i przekrój komina. Równie istotna jest jego szczelność, ewentualne dziury mogą mieć wpływ na przepływ powietrza. Zastanów się, ile czasu minęło od ostatniego czyszczenia zarówno kotła, jak i komina. Ewentualne osady mogą zaburzyć wentylację, co sprawi, że pojawi się dym z podajnika na ekogroszek. Warto regularnie sprawdzać te elementy i czyścić je zgodnie z zaleceniami. Częściami, od których zależy sprawność ciągu, są również kolana i kratki.

Mamy nadzieję, że nasz tekst dostarczył Ci interesujących informacji i wiesz już, jakie mogą być przyczyny pojawienia się dymu z podajnika na ekogroszek. Pamiętaj, że czystość spalania i sprawność instalacji zależy zarówno od jakości stosowanego paliwa, jak i odpowiedniej konserwacji urządzeń. Jeśli potrzebujesz części do układów grzewczych, sprawdź propozycje naszego sklepu. W ofercie znajdziesz zarówno poszczególne elementy, jak i nowoczesne piece.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl