Producenci
Ekogroszek – co to właściwie jest? 0

Ekogroszek – co to właściwie jest?

Piece których zadaniem jest ogrzewanie budynków mieszkalnych i o innym zastosowaniu, często działają na ekogroszek. To określenie jest już znane, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, czym jest, jak powstaje i jakie są zalety tego typu paliwa stałego.

 

Zalety ekogroszku

Najważniejszy w ekogroszku jest materiał, z którego jest wyprodukowany. Węgiel kamienny lub brunatny musi mieć doskonałe parametry, między innymi bardzo niską zawartość siarki, wody oraz substancji niepalnych, dzięki czemu po spaleniu w piecu pozostaje tylko mała ilość popiołu. Świetnie się spala, wytwarza bardzo dużo ciepła i jest stosunkowo ekologiczny, jak na opał wytworzony z węgla. Piece na ekogroszek mają dużą trwałość także dzięki wysokiej czystości paliwa. 

Biorąc pod uwagę wiele zalet ekogroszku, należy także zwrócić uwagę na małe rozmiary ziaren, przez co paliwo jest prostsze w przechowywaniu i można je używać w automatycznych dozownikach węgla. Ten typ opału ma też atrakcyjną cenę, dlatego jest coraz bardziej popularny i na piece nim zasilane są chętnie kupowane i instalowane w domach mieszkalnych.

 

Proces produkcji

Paliwo stałe, jakim jest ekogroszek, powstaje w wyniku starannej klasyfikacji brył węgla pod względem jakości, kaloryczności oraz rozmiaru, a następnie kruszenia. Ostateczna średnica ziaren ekogroszku powinna wynosić od 5 do 25 milimetrów, co jest osiągane przez zastosowanie systemu specjalnych sit. Ewentualne zanieczyszczenia, pył węglowy i inne pozostałości są usuwane przez płukanie gotowego produktu wodą. Ostatnim etapem produkcji jest odpowiednie przygotowanie ziaren – osuszenie ich, a także spakowanie gotowego produktu.

 

Uwaga na podróbki

Co to znaczy, że ekogroszek ma podróbkę? Tańszy wyrób ma znacząco gorsze parametry, jest wykonany z niskiej jakości miału. Jest to bardzo niekorzystny wybór, gdyż spalana podróbka nie tylko emituje większą ilość zanieczyszczeń, ale i nie wytwarza takiego ciepła, jak oryginał. Ekogroszek którego parametry są zgodne z normami emisyjności, posiada certyfikat przyznany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. Można także zwrócić uwagę na określenia, których używają sprzedawcy – wartość kaloryczności (spotykana przy prawdziwym ekogroszku) to nie to samo co ciepło spalania, które odnosi się do całkowitej energii spalania produktu, włącznie z parą wodną. Niestety ciepło spalania nie ma bezpośredniego przełożenia na ogrzewanie pomieszczeń.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl