Producenci
Jak się robi bufor ciepła? 0

Jak się robi bufor ciepła?

Bufory ciepła cieszą się coraz większą popularnością w całej Europie. Jest to spowodowane licznymi korzyściami jakie płyną z ich użytkowania. Możliwość spalania tańszego paliwa, czy też brak smrodu dymu unoszącego się  w powietrzu, to dopiero początek licznych walorów. Poza tym, sama budowa buforów ciepła, jest niezwykle prosta, co również stanowi istotną zaletę. 

 

Na czym opiera się funkcjonowanie bufora ciepła?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego wszystkie kuchenki są skonstruowane w ten sposób, że palniki znajdują się na spodzie? Dzieje się tak, ponieważ grzanie wody (czy innych płynów) od góry przez kontakt, jest niewykonalne. Ta zasada ma swoje zastosowanie również przy odpowiedzi na pytanie jak się robi bufor ciepła. 

Podstawową zasadą funkcjonowania bufora jest warstwowy układ wody. U dołu znajduje się warstwa zimnej wody, nad nią zaś – warstwa wody ciepłej. Co ciekawe, gorąca woda jest lżejsza od jej zimnej odpowiedniczki, przez co warstwy nie mieszają się ze sobą. Nawet mimo bezpośredniego kontaktu. 

 

Najprostszy układ podłączenia bufora ciepła w instalacji grzewczej

Wyobraźmy sobie dwa obiegi, które są od siebie całkowicie niezależne pod względem temperatury, mimo fizycznego połączenia. Pierwszy z nich to obieg pomiędzy kotłem, a buforem. Drugi natomiast to obieg na linii bufor – grzejniki. 

Zacznijmy od roli kotła. Rozgrzewa on bufor do określonej temperatury, najczęściej w granicach osiemdziesięciu, maksymalnie dziewięćdziesięciu stopni Celsjusza. Trwa to parę godzin, po uzyskaniu oczekiwanego efektu, kocioł wyłącza się i na tym właściwie kończy się jego zadanie. Jego ponowne uruchomienie będzie potrzebne dopiero w momencie wyczerpania zapasu ciepła w buforze. Może to nastąpić następnego dnia, albo po tygodniu. Wszystko zależne jest od temperatury powietrza, pogody, jak również sposobu użytkowania. 

Teraz możemy przejść do roli buforu. Ma on za zadanie przechowywać ciepło jak najdłużej, z jak najmniejszymi stratami. „Oddaje” tyle ciepła ile wymaga użytkownik. Najlepiej jest zainstalować termostat, który sam będzie wydzielał pracę buforu w ten sposób, aby utrzymać żądaną przez nas temperaturę. Jest to równie proste, skuteczne oraz efektywne jak w przypadku korzystania z ogrzewania gazowego, bądź elektrycznego. 

W tym miejscu warto nawiązać do poprzedniego akapitu. Opisany powyżej układ warstwowy wody ma tutaj o tyle istotne znaczenie, że dzięki niemu nie ma potrzeby nagrzewania całego buforu, aby móc korzystać z jego ciepła. Gorąca woda jest zawsze u góry, więc możemy pobierać „z niej” ciepło, podczas gdy reszta wody będzie się grzać.

 

Jakie wnioski z tego wyciągnąć?

Zrobienie z  bufora ciepła instalacji jak najbardziej zbliżonej do ogrzewania gazowego nie wydaje się być zbyt skomplikowane. Jak sami widzimy – w konstrukcji nie ma nic trudnego. Przy tym wspomniane rozwiązanie techniczne niesie ze sobą praktycznie same plusy – ekologiczność, wyrównanie temperatury w domu oraz oszczędność.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl