Producenci
Jak tanio ogrzać dom? 0

Jak tanio ogrzać dom?

Wybierając odpowiednie dla siebie urządzenie grzewcze, najczęściej kierujemy się jednym z czterech kryteriów. Są nimi atrakcyjna cena, efektywność pracy, łatwość w obsłudze oraz ekologiczność. Nie da się niestety połączyć wszystkich tych cech. Nie istnieje system ogrzewający, który jest jednocześnie ekologiczny, tani, samoobsługowy i efektywny. Dlatego musimy zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Najczęściej stawiamy przede wszystkim na względy finansowe. 

 

Tanie paliwo = tanie ogrzewanie

Jednym z najpopularniejszych sposobów taniego ogrzania domu jest wykorzystanie taniego surowca (paliwa), takiego jak węgiel, drewno, bądź biomasa. Nie możemy jednak wychodzić z założenia, że każdy rodzaj węgla, czy drewna jest tani. Wszystko zależy od wartości opałowej. Krótko mówiąc, im więcej ciepła możemy uzyskać z porcji danego surowca, tym jest on droższy.

Najpopularniejszym źródłem energii był, jest i prawdopodobnie jeszcze długo będzie, węgiel kamienny. Niska cena to jedna z niewielu jego zalet. Niestety związane są z nim też liczne wady. Przybierają różne formy - potrzeba ciągłego dokładania węgla do pieca (i oczyszczania pozostałości) oraz wytwarzanie się dużej ilości dwutlenku węgla (w trakcie spalania). To ostatnie wpływa natomiast na wzrost smogu. Wielkość ziaren to mniej więcej od 25 do 80 mm. 

Paliwem o stale rosnącym poziomie popularności jest ekogroszek. Jest on co prawda niewiele droższy od węgla kamiennego, ale niesie ze sobą zdecydowanie więcej zalet. Są nimi przede wszystkim wygoda użytkowania – nie musimy zaglądać do pieca co parę godzin, tylko co parę dni. Wielkość ziaren w tym przypadku wynosi około 50 do 250 mm.

Drewno i pelet to ekologiczny odpowiednik węgla. Niska cena czyni je coraz bardziej popularnym, ale niestety posiadają one również wady. Największa z nich to wygospodarowanie obszaru, w którym będzie można zgromadzić wspomniany surowiec. Ze względu na to, że w okresie zimowym możemy wykorzystać aż kilkaset metrów sześciennych tego paliwa, liczmy się z tym, że wspomniany obszar musi być dość spory.

 

Wysoka jakość i sprawność kotła też ma znaczenie

Jeśli chcemy, prawidłowo odpowiedzieć na pytanie jak tanio ogrzać dom, nie można ograniczyć się jedynie do opisów różnych rodzajów paliwa. Znaczenie ma również to, z jakiego kotła korzystamy. Logicznym wydaje się, że im sprawniejszy mamy kocioł, tym więcej ciepła jest on w stanie uzyskać z porcji paliwa. Przez to mniej go zużywa, czyli mniej musimy zapłacić. Dlatego zawsze warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, który sprawdzi stan naszego kotła.  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl