Producenci
Jaką moc kotła na ekogroszek dobrać? 0

Jaką moc kotła na ekogroszek dobrać?

Przy wymianie kotła lub zakupie pieca do nowego budynku właściciele stają przed ważną decyzją. W przypadku pieców na ekogroszek ważny jest nie tylko konkretny producent, ale i odpowiedni dobór mocy kotła na ekogroszek tak, aby mieszkańcom było ciepło i komfortowo, użytkowanie pieca było ekonomiczne i ekologiczne. Zbyt niska moc sprawi, że dom będzie po prostu zbyt zimny, zbyt wysoka spowoduje, że nie odczujemy pozytywnej zmiany w naszych wydatkach oraz nakładzie pracy przy obsłudze pieca. Podpowiadamy więc, jaką moc dobrać.

 

Poznaj swój dom

Dobór mocy pieca na ekogroszek należy zacząć od poznania budynku, w którym ma być zainstalowane urządzenie. Najłatwiej będzie poznać wymagania domów wybudowanych przez ostatnie 20 lat, gdyż posiadają one świadectwo energetyczne, wymagania wobec zapotrzebowania mocy powinny być objęte już na etapie projektu. Trzeba pamiętać, że żeby opierać się wyłącznie na wyliczeniach architekta budynek powinien powstać ściśle według jego wytycznych. Każda zmiana, na przykład przy doborze materiałów izolacyjnych, może mieć przełożenie na zapotrzebowanie na moc kotła. Warto znać powierzchnię całkowitą pomieszczeń przeznaczonych do ogrzewania, ich wysokość, rodzaj i materiał izolacji. Należy także znać orientacyjny czas powstania starszego budynku. Zmieniające się technologie i materiały używane do budowy wpływały na szczelność pomieszczeń i łatwość ich nagrzewania się. Obecnie nowoczesne rozwiązania sprawiają, że nawet przy większej powierzchni zapotrzebowanie mocy pieca nie rośnie tak, jak kiedyś.

 

Proste kalkulatory i tabele producentów

Orientacyjną moc kotła na ekogroszek można obliczyć za pomocą dostępnych w sieci kalkulatorów. Algorytmy mogą brać pod uwagę między innymi powierzchnię pomieszczeń, ich wysokość, sposób ocieplenia budynku, jego rodzaj- budynek mieszkalny potrzebuje zapewnienia wyższej temperatury niż hala lub magazyn. Często konieczne jest także zaznaczenie rodzaju paliwa podstawowego oraz obecności CWU i jego pojemności.  

Producenci kotłów na ekogroszek wspierają klientów w doborze mocy pieca. Publikują one tabele odnoszące się do swoich modeli urządzeń, dzięki której łatwiej wybrać najlepiej dopasowane do swoich potrzeb. Dystrybutorzy pieców służą profesjonalnym doradztwem, dlatego warto nawiązać kontakt ze sklepem, aby upewnić się, że wybrany model i jego moc rzeczywiście będzie najlepsza.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl