Producenci
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pieca na pellet? 0

Komfort termiczny we własnym domu jest bardzo ważny. Ekonomiczne ogrzanie domu to marzenie każdego posiadacza domku, bliźniaka czy też szeregowca. Chcielibyśmy, aby czynności związane z ogrzewaniem były jak najmniej absorbujące i w miarę czyste. Co zrobić jeśli nie mamy możliwości ogrzewania domu gazem a ceny energii skutecznie odstraszają od instalacji elektrycznego ogrzewania? W tej sytuacji znakomicie sprawdzą się kotły na pellet.

Niebywałe zalety pelletu

Kotły na pellet są coraz częściej wybierane przez użytkowników, przede wszystkim ze względu na wysoką wydajność energetyczną przy dość niskim zużyciu paliwa stałego. Nie bez znaczenia jest niewątpliwie łatwość obsługi pieców oraz wygoda sterowania. Przyjrzyjmy się jednak bohaterowi wydarzenia czyli samemu pelletowi.

Słowo klucz – ekologia. Pellet produkowany jest z odpadów drewna, głównie trocin. Emisja spalin w piecach pelletowych jest znacznie niższa niż w ich węglowych odpowiednikach, nawet spalanie sezonowanego drewna ma wyższą emisyjność. W przypadku pelletu niewątpliwą zaletą jest jego „kompaktowość”, niewielka przestrzeń potrzebna do jego magazynowania jest czysta i schludna. Najważniejszą jednak cechą przemawiająca na korzyść pelletu i kotów nim zasilanym jest znakomita wydajność i niskie koszty ogrzewania. Ten typ ogrzewania zaoszczędzi nam ok. 40%  kosztów w porównaniu do oleju opałowego i prawie połowę porównując do ogrzewania elektrycznego. Skoro znaleźliśmy już idealne paliwo stałe, zastanówmy się nad wyborem odpowiedniego pieca.

 

Dobrze dobrana wydajność kluczem do sukcesu

Dobrej jakości piec na pellet to inwestycja na wiele lat. Warto wybrać kocioł, który spełni nasze oczekiwania, będzie łatwy w obsłudze i bezawaryjny. Na początek musimy ustalić jaką musi on mieć wydajność cieplną.  Już na etapie projektowania powinno się określić moc grzewczą urządzeń, które będą dawały ciepło w naszym domu. Nie warto kupować pieców, które będą miały zbyt dużą moc w stosunku do powierzchni. Staną się one nieekonomiczne, co na dłuższa metę zaowocuje niepotrzebnymi, większymi kosztami ogrzewania. Na każde 10 m2 powierzchni powinien przypadać 1kW mocy, takim przelicznikiem warto się kierować. Jeśli chodzi o rodzaj kotła, mamy do dyspozycji kilka opcji:

jednofunkcyjny piec na pellet – taki piec nie ogrzeje nam wody użytkowej, jednak z łatwością dostarczy ciepła do wszystkich pomieszczeń

piec na pellet z zasobnikiem CWU – ten rodzaj kotła ogrzeje wnętrza oraz dostarczy ciepłej wody użytkowej

kocioł na pellet z wbudowanym zasobnikiem – będzie to uniwersalne urządzenie, przy zakupie takiego modelu nie musimy sobie zawracać głowy wyborem osobnego zasobnika 

kocioł zasilany pelletem z podajnikiem – to urządzenie maksymalnie ograniczy nasz nakład pracy, sprawdzi się również znakomicie w kotłowniach o niewielkich powierzchniach

Podczas wyboru kotła na pellet warto zwrócić uwagę na dodatkowe opcje takie jak automatyczna zapalarka lub mechanizm automatycznego czyszczenia wymiennika. Przyjrzyjmy się parametrom pieca, rozmiarom i wygodzie użytkowania, a później cieszmy się ciepłem we własnym domu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl