Producenci
Paliwa stałe – rodzaje i przeznaczenie 0

Paliwa stałe są jedną z opcji efektywnego ogrzewania naszych domów i budynków przemysłowych. Zależy nam, aby systemy ogrzewania były efektywne a zarazem ekonomiczne. Pragniemy ciepłych wnętrz i zminimalizowania prac związanych z procesem zapewnienia ciepła. Myśląc o ogrzewaniu naszego domu warto zastanowić się nad typem kotła, który wybierzemy oraz nad tym jaki rodzaj paliwa stałego najbardziej nam odpowiada.

Entliczek pętliczek czyli typy paliw stałych

W ofercie producentów znajdziemy bogaty asortyment kotłów. Różnią się one między sobą nie tylko parametrami ale również rodzajami paliwa stałego, które do nich pasuje. Wśród pieców wyróżniamy te na węgiel, drewno , ekogroszek, zręby, kotły miałowe oraz pelletowe. Różnią się one pomiędzy sobą budową, metodami spalania, wydajnością, efektywnością oraz poziomem dbałości o ekologię.

Właściwe dobranie typu paliwa stałego zapewni nam wykorzystanie w pełni mocy kotła bez zbędnego obciążania ekosystemu oraz naszych kieszeni. 

Pallet czy ekogroszek?

Dobrze znany węgiel kamienny nie jedno ma imię. W postaci ziaren od 5 do 25 mm odpowiednio spiekanych, spotkamy go pod nazwą „ekogroszek”. Ekogroszek jest dużo bardziej wydajny w spalaniu niż tradycyjny węgiel. Ten rodzaj paliwa stałego, znany już od wielu dekad, w swoim składzie ma niewiele siarki, wody i substancji niepalnych, a jego spalanie charakteryzuje niewielka ilość popiołu.

Niską emisję spalin i wysoką efektywność cieplną zapewni nam pellet. Poprzez sprasowanie pod wysokim ciśnieniem odpadów drewna, powstaje typ paliwa stałego prawie idealny, W pełni ekologiczny, zapewniający niską emisję CO2, pellet zyskuje coraz większe uznanie użytkowników.

Drewno i brykiet 

Na szczególna uwagę w obrębie ekologicznego typu paliw stałych zasługuje brykiet. Podobnie jak drewno, osiąga on wartość energetyczną mocno zbliżoną do węgla. Po jego spaleniu pozostaje nieznaczna ilość popiołu, który swobodnie można wykorzystać jako nawóz, ponieważ brykiety drzewne formowane są pod wysokim ciśnieniem, bez użycia jakiegokolwiek spoiwa. 

Do wyjątkowego typu paliwa stałego zalicza się drewno. Jedno ze znakomitych źródeł energii odnawialnej. Mimo, że nie posiada wysokiej wartości energetycznej jest niedrogie. Najczęściej stosuje się je do ogrzewania kominkowego, gdyż używanie go w kotłach wiąże się z koniecznością segregacji gatunków, jakich w danych piecach można używać. Za to drewno palone w kominkach, prócz ciepła, daje nam przepiękny spektakl ognia. 

Nowoczesne technologie zapewniają możliwość dowolnego wyboru rodzaju paliwa stałego do ogrzewania naszych domów. Odpowiednie dobranie rodzaju paliwa do typu kotła zapewni efektywne i ekologiczne spalanie oraz minimum nakładu pracy. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl