Producenci
Piec na pellet – na co warto zwrócić uwagę? 0

Piec na pellet – na co warto zwrócić uwagę?

Pellet jest paliwem stałym, uzyskiwanym z biomasy, na przykład trocin, wiórek drzewnych, najczęściej w formie granulatu. Jest to ekologiczna alternatywa dla spalania węgla, a także gazu i oleju. Nowoczesne technologie pozwalają na uzyskanie wysokiej efektywności energetycznej. Decydując się na taką formę ogrzewania domu mieszkalnego bądź innego budynku, należy zakupić odpowiedni kocioł, piec na pellet. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

 

Dla kogo?  

Najczęściej doradza się wybór ogrzewania pelletem w sytuacji, w której z różnych względów nie ma możliwości spalania gazu. Decydują się na nią także osoby, które zwracają szczególną uwagę na wykorzystanie materiałów ze źródeł odnawialnych. Emisja dwutlenku węgla jest bardzo niska, powstały po spaleniu popiół można poddać biodegradacji. Pellet ma małe wymiary, jest pakowany w worki i sprzedawany na tony, zajmie o wiele mniej miejsca niż klasyczne drewno. Piec na pellet może być ustawiony w kotłowni, dlatego dom lub inny budynek musi być w nią wyposażony. 

 

Ważne aspekty

Kocioł służący do spalania pelletu powinien charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami. Hasło „5 klasa” jest pożądane: oznacza ono że piec spełnia wymagania energetyczno-emisyjne klasy 5. Europejski certyfikat Eco Design dodatkowo potwierdza, że przez cały okres użytkowania zachowane zostaną wysoka sprawność i niska emisja zanieczyszczeń. Moc pieca jest kluczowa, jednak nie warto wybierać urządzenia o większej mocy, niż ta, której rzeczywiście potrzebujemy. Ta istotna cecha powinna być dobierana indywidualnie. 

Zasobnik paliwa pozwala na uzupełnienie pelletu raz na kilka dni. Jego wielkość to ważna cecha pieca na pellet, ale w przypadku większego zapotrzebowania, można zastosować dodatkowy zasobnik bądź podajnik pneumatyczny. 

Automatyka ma duże znaczenie: wiele nowoczesnych pieców na pellet jest praktycznie bezobsługowa, ma przejrzyste menu. Świetnie sprawdzi się w domach osób które nie mają sił ani czasu na manualne rozpalanie i czyszczenie pieca. Funkcja automatycznego czyszczenia wymiennika oraz automatyczna zapalarka pozwalają dodatkowo zmniejszyć spalanie paliwa. 

Należy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie danego domu na ciepło oraz między innymi na wymiary samego pieca oraz średnicy przyłącza kominowego. W wyborze konkretnego modelu pieca na pellet z pewnością pomogą doradcy dystrybutora. Fachowe doradztwo osób posiadających duże doświadczenie pozwoli uniknąć niespodzianek i idealnie dobrać piec do wielkości, izolacji i układu budynku, naszych potrzeb i oczekiwań.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl