Producenci
Piec na trociny 0

Piec na trociny, co warto wiedzieć? 

Piec na trociny to tak zwany trociniak. Ma prostą budowę i jest niezwykle łatwy w obsłudze. Jest idealnym wyjściem w różnych niestandardowych sytuacjach. Z powodzeniem można go wykonać samemu. Trociny to drobne wiórki. Są odpadem powstającym przy obróbce drewna. Większość osób kojarzy je jako niezbędny dodatek do klatek dla gryzoni lub jako wyściółka boksów z koniami. Mniej osób wie, że trociny są doskonałym paliwem w instalacjach grzewczych. 

Trociniak jest niewielkich rozmiarów piecem, w którym można spalać trociny, liście oraz drewno. Przeważnie wykorzystuje się go do ogrzewania warsztatów, magazynów, garaży czy nawet domków letniskowych. To idealna alternatywa dla stałego pieca, kiedy w danym pomieszczeniu droższa inwestycja jest nieopłacalna, ponieważ czas spędzamy tam tylko okazyjnie. To rozwiązanie dwa w jednym. Pozwala na pozbycie się niechcianych odpadów, a przy okazji nagrzewa wnętrze. Piec na trociny jest rozwiązaniem znanym od wielu lat i bardzo chętnie stosowanym do dzisiaj. 

 

Zrób to sam!

Piec na trociny można wykonać samemu, albo zakupić w sklepie. Jeżeli czujesz się na siłach, powinieneś zacząć od nabycia dwóch otwartych metalowych beczek. Jedna powinna być nieco węższa i niższa od drugiej. Najlepszy margines różnicy to ok. 3 cm. W dnie powinny być zachowane tzw. dystanse. Niezwykle istotne jest, aby był poprowadzony poprzez kanałek w dole beczek wlot powietrza. Zewnętrza beczka powinna posiadać otwór. Przeważnie montuje się przesuwne drzwiczki, ponieważ jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie, które umożliwia regulację dopływu powietrza. Od strony wewnętrznej większej beczki, należy zrobić 3 cm dystans z blachy, która ma kształt odwróconej litery U. Powinno to objąć cały otwór drzwiowy, oraz ważne jest, aby mniejsza beczka dotykała dystansu. Pomoże to uszczelnić budowę pieca oraz zapewni do jego środka dostęp powietrza. W kanale w kształcie odwróconej litery U, w którym powinien być otwór, zrobi się miejsce na wstawienie kołka. Koniecznie musi być on dopasowany do dziury. Trociny czy inne rzeczy, które będziemy spalać, nie mogą wpadać w beczkę. 

 

Brzmi to może skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest to dość szybka i prosta do zrobienia konstrukcja. Oczywiście piec na trociny można kupić gotowy w sklepie. Będzie to wydatek rzędu kilkuset zł. 

Rozpalanie trociniaka jest banalnie proste. Jeżeli piec ma prawidłową konstrukcję, to wtedy wystarczy użyć podpałki i zostawić uchylony otwór, aż do momentu pojawienia się ognia. Dobrze rozpalony trociniak, może oddawać ciepło nawet do 12 godzin. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl