Producenci
Piece na drewno 0

Piece na drewno typu koza

Piece na drewno są popularnym i często stosowanym rozwiązaniem w domach. Czasami stanowią jedyne źródło ciepła w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączyć się do sieci ciepłowniczej, albo brakuje przyłącza gazowego. Częściej jednak są dodatkowym ogrzewaniem oraz przepiękną i klimatyczną ozdobą w głównym pomieszczeniu w domu - najczęściej w salonie. 

 

Piec typu koza

Chociaż na rynku istnieje bardzo dużo rozmaitych pieców w różnych stylach, niezwykle lubiane są rozwiązania typu “koza”. Ogromną zaletą takiego pieca, jest łatwość w montażu. Kozy nie wymagają budowy cokołu ani obudowywania, jak to się dzieje w przypadku wkładu kominkowego. Można je również przenosić i podłączać w różnych miejscach - warunkiem jest jedynie dostęp do przewodu kominowego. Takie piece na drewno są praktyczne i wymagają o wiele mniej miejsca niż tradycyjne modele. Są też o wiele lżejsze.  

 

Wiele możliwości

Piece na drewno typu koza są w dzisiejszych czasach dostępne w wielu wariantach. Mogą być stalowe, kaflowe, żeliwne. Mają także rozmaite wielkości i pojemności. Są również urozmaicone pod kątem stylu i kolorystyki, dlatego każdy znajdzie z pewnością model, który będzie odpowiadał jego wymaganiom. 

Większość takich pieców wolnostojących jest przystosowana do spalania drewna. Niektóre z ich mają możliwość spalania także węgla kamiennego. Drewno, które optymalnie sprawdza się jako źródło ciepła, powinno pochodzić z drzew liściastych i mieć stosunkowo niską wilgotność, szacuje się, że maksymalnie 20%. 

Gdy w piecu pali się drewno, korpus kozy rozgrzewa się i oddaje ciepło bezpośrednio do pomieszczenia. Poza tą praktyczną cechą, kozy są pożądane przez wiele osób, ponieważ widok ognia i zapach palącego się drewna a także delikatny hałas, który wywołuje proces spalania, jest bardzo przyjemne i relaksujące. Szczególnie sprzyja to odpoczynkowi w długie, jesienne i zimowe wieczory. Czas spędzony przy rozpalonym piecyku jest z pewnością romantyczny, dlatego też rozpalone piece są postrzegane jako atrybut udanej randki w zaciszu domowym. 

 

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Kupując tego rodzaju piec, nie należy kierować się jedynie jego wyglądem i wielkością. Niezwykle istotna jest moc nominalna. Winna być dopasowana do wnętrza, które zamierzamy w ten sposób ogrzewać. Zbyt duża moc może spowodować znaczne gorąco, natomiast zbyt mała - adekwatnie - nie pozwoli nigdy na osiągnięcie optymalnej temperatury. 

Nowoczesne modele kóz (małe piece na drewno) są często wyposażone w termostaty, które regulują idealnie przekrój wlotu powietrza do spalania i są w stanie zachować idealną temperaturę powietrza w pomieszczeniu przez cały okres grzania. Mimo, że piece i związane z nimi obowiązki typu: pilnowanie i przewidywanie czasu nagrzewania mają swój urok, trzeba przyznać, że to rozwiązanie jest niezwykle wygodne i warte większego wydatku. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl