Producenci
Schemat instalacji c.o. – który wybrać? Podpowiadamy! 0

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego to nie tylko podjęcie decyzji o kotle. Konieczne będzie również dopasowanie rodzaju instalacji. Wyróżnia się dwa główne schematy instalacji c.o. – otwarty i zamknięty. Możliwe jest również połączenie ich cech w opcji mieszanej. Którą z możliwości wybrać?

Układ otwarty

Otwarty schemat instalacji c.o. stosuje się zazwyczaj przy kotłach na paliwo stałe, takie jak drewno, węgiel czy koks lub przy kominkach z płaszczem wodnym. To rozwiązania, których nie można natychmiast wyłączyć w razie zagrażającego wzrostu ciśnienia w instalacji. Wykorzystywane w tym schemacie otwarte naczynie przelewowe w takiej sytuacji wyrównuje ciśnienie poprzez upuszczenie nadmiaru wody.

Schemat zamknięty

Zamknięty schemat instalacji c.o. zazwyczaj wybiera się w przypadku montażu kotła gazowego, elektrycznego lub olejowego. Takie sprzęty w razie konieczności mogą wyłączyć się samoczynnie, dzięki czemu eliminują zagrożenie wynikające ze wzrostu ciśnienia i temperatury. Tego typu instalacje wyposażone są w zamknięte naczynie przelewowe i zawór bezpieczeństwa.

Wersja mieszana

Mieszany schemat instalacji c.o. polega na współpracy kotła działającego w systemie otwartym z instalacją pracującą w obiegu zamkniętym. Przebiega ona za pomocą wymiennika płytowego. W takich układach stosuje się zawór bezpieczeństwa, który zabezpiecza instalację przed przegrzaniem.

Wyjątki w schematach instalacji c.o.

Wśród opisanych schematów instalacji c.o. zdarzają się wyjątki. Część pieców na paliwo stałe może działać w układzie zamkniętym, a niektóre kotły gazowe, elektryczne czy olejowe nadają się do systemów otwartych.

Plusy i minusy

Zamknięty schemat instalacji c.o. charakteryzuje się większą żywotnością. Wynika to z tego, że w takim układzie woda grzewcza nie ma kontaktu z atmosferą. Tego typu układy wymagają rzadszego uzupełniania wody.

W otwartym schemacie instalacji c.o. jej elementy bardziej narażone są na korozję. Do minimalizacji tego zagrożenia wykorzystuje się inhibitory korozji. W tego typu instalacjach woda powoli odparowuje do atmosfery, dlatego należy ją częściej uzupełniać.

Wiesz już, który schemat instalacji c.o. wybrać? Mamy nadzieję, że nasz tekst nieco przybliżył Ci ten temat. Jeśli szukasz elementów c.o., sprawdź propozycje naszego sklepu. Znajdziesz w nim między innymi szeroki wybór kotłów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl