Producenci
Wartość energetyczne węgla – jeden z pięciu najważniejszych parametrów paliwa 0

Komfort cieplny w Twoim domu to nie jedyny argument za tym, by przed zbliżającym się sezonem grzewczym zadbać nie tylko o wysokiej klasy kocioł CO, ale także paliwo stałe o odpowiedniej kaloryczności. Sprawdź, dlaczego tak ważna jest wartość energetyczna węgla i na jakie jeszcze parametry warto zwrócić uwagę.

Nie tylko cena jest ważna

Jeśli podjąłeś decyzję o paleniu węglem, musisz ją sprecyzować – dostępne na rynku rodzaje węgla różnią się między sobą. Na co zwrócić uwagę wybierając idealne paliwo stałe? Mimo że większość właścicieli domów jednorodzinnych kieruje się ceną, warto sugerować się przede wszystkim parametrami węgla – ich odpowiednia wartość gwarantuje komfort ogrzewania. Jakie wartości warto wziąć pod uwagę?

1. Kaloryczność, czyli wartość energetyczna węgla

Kaloryczność jest jednym z najważniejszych parametrów, którymi powinieneś się kierować, wybierając odpowiednie paliwo;

2. Zawartość popiołu w węglu

Zawartość popiołu podaje się w procentach. Niższa wartość oznacza mniejszą ilość popiołu po spaleniu się paliwa, a co za tym idzie – mniej dodatkowej pracy;

3. Zasiarczenie

Zawartość tlenku siarki w emitowanych spalinach ma istotne znaczenie dla środowiska. Podobnie jak zawartość popiołu, parametr ten jest podawany w procentach. Najlepsze gatunkowo węgle charakteryzują się 4% zasiarczeniem;

4. Granulacja

Granulacja węgla jest istotna w przypadku ekogroszku – powinna się wahać w granicach 5-25mm;

5. Wilgotność

Wartość tego parametru powinna być jak najniższa, jednak należy pamiętać, że nie może być … zbyt niska. W tym wypadku ważny jest złoty środek, wynikający z naturalnej wilgotności węgla. W sytuacji, gdy kupiony węgiel jest zbyt wilgotny, najrozsądniej będzie zrezygnować z jego użytkowania. Dlaczego? Nie tylko będziesz musiał spalić znacznie więcej paliwa, ale przede wszystkim narazisz instalację centralnego ogrzewania na zanieczyszczenia i zwiększysz prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości.

Czym jest wartość energetyczna węgla?

Kaloryczność węgla kamiennego, czyli jego wartość energetyczna jako jeden z najważniejszych parametrów paliwa wymaga szczegółowego omówienia.

Czym jest kaloryczność węgla? Najprościej mówiąc, termin oznacza maksymalną ilość energii, jaką możemy uzyskać z określonej ilości paliwa. W przypadku węgla kamiennego stosuje się przelicznik na kilogram masy paliwa, a wartość ta wynosi 24 MJ/kg, czyli 24 milidżule na kilogram opału. Co w praktyce oznacza ten zapis i po co określa się kaloryczność węgla?

Wybierając węgiel, warto kierować się nie jego ceną, a wartością energetyczną – im będzie wyższa, tym większe prawdopodobieństwo oszczędności! Wysoka kaloryczność gwarantuje znacznie mniejsze zużycie paliwa, jednocześnie zapewniając wysoki komfort cieplny. Mniejsza ilość spalonego węgla to również szereg korzyści dla środowiska, między innymi – niższy poziom emitowanego tlenku siarki.

Piec jest ważny!

Wartość energetyczna węgla i ekogroszku jest niemal taka sama – ten parametr nie ułatwi Ci podjęcia decyzji. Jeśli ciągle masz wątpliwości, czy zdecydować się na węgiel kamienny, czy ekogroszek sprawdź co na to … Twój piec! Zapoznaj się z dołączoną do niego instrukcją i poznaj najważniejsze wskazówki producenta.

Producent posiadanego przez Ciebie kotła CO określa, na podstawie przeprowadzanych testów, najkorzystniejszy dla danego modelu rodzaj paliwa. Stosując się do określonych zaleceń, zapewniasz sobie pełne i bezpieczne wykorzystanie możliwości zamontowanego pieca, bezawaryjną pracę kotła i utrzymanie obowiązującej gwarancji!

Wybór odpowiedniego paliwa to kierowanie się nie tylko ceną. Pamiętaj, by wziąć pod uwagę także wskazane parametry, zwłaszcza kaloryczność węgla i przede wszystkim – wymagania określone przez producenta użytkowanego przez Ciebie kotła CO.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl