Producenci
Wszystko, co musisz wiedzieć o czyszczeniu pieca 0

Mroźna zima wiąże się z intensywną eksploatacją kotła, a co za tym idzie – z jego wyraźnymi i uciążliwymi zabrudzeniami. Dopuściłeś do nagromadzenia się wyjątkowo grubej warstwy smoły i sadzy? Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć. Poznaj sposoby na efektywne czyszczenie pieca i dowiedz się, jak często powinieneś to robić.

Dlaczego kocioł ulega zanieczyszczeniom?

Systematycznie eksploatowany kocioł CO ulega zanieczyszczeniom, niezależnie od tego, na jaki rodzaj paliwa się zdecydowałeś, ważna okazuje się jednak jego jakość. Przyczyną zmniejszenia wydajności kotła jest obrastanie ścian instalacji centralnego ogrzewania smołą i sadzą. Winne są … Twoje błędy! Co możesz robić źle?

- Nie zwracasz uwagi na jakość wykorzystywanego drewna. Musisz wiedzieć, że wybierając drewno mokre, zwłaszcza iglaste, wybierasz zanieczyszczenia, które skutecznie zatkają komin;

- Jesteś pewny parametrów węgla, który znajduje się w Twojej kotłowni i nie widzisz potrzeby ponownego ich sprawdzania. Popełniasz błąd. Węgiel, nawet jeśli pochodzi zawsze z tego samego źródła, może być różny!

- Nie dbasz o komin. Pamiętaj, że niezależnie od tego, jak bardzo będziesz dbał o czystość instalacji centralnego ogrzewania, zanieczyszczony komin skutecznie udaremni wszystkie Twoje dotychczasowe działania.

- Doprowadzasz do tak zwanego ćmienia opału, by zaoszczędzić opał? Niestety – nie tylko nie oszczędzasz, ale przede wszystkim doprowadzasz do pracy kotła na stałym niedostatku powietrza, co skutkuje nadmierną produkcją smoły osadzającej się na ścianach instalacji.

Czyszczenie kotła – czy jest konieczne?

Centralne ogrzewanie w Twoim domu działa bez zarzutu, a Ty nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, czy warto czyścić kocioł grzewczy? Najwyższy czas to zmienić! Regularna, intensywna eksploatacja wymaga systematycznej konserwacji kotła CO. Co ona zmieni?

- Czysty kocioł to poprawnie działająca instalacja centralnego ogrzewania. Jeśli ją zaniedbasz, czeka Cię poważny wydatek! Jesteśmy przekonani, że zdecydowanie łatwiej jest regularnie czyścić piec;

- Systematyczna konserwacja to … mniejsze koszty ogrzewania. Jak to możliwe? Czysty kocioł jest znacznie bardziej wydajny – zapewnia odpowiednią temperaturę przy znacznie mniejszym wykorzystaniu paliwa;

Po czym poznać, że kocioł wymaga czyszczenia?

Zastanawiasz się, czy będziesz wiedział, kiedy należy podjąć się czyszczenia pieca w Twojej kotłowni? Jeśli będziesz uważnie obserwował jego działanie, z pewnością nie przegapisz odpowiedniego momentu! Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kiedy rozpalasz w piecu, przyglądnij się jego ścianom – jeśli są oblepione smołą lub sadzą warto je niezwłocznie wyczyścić, w przeciwnym wypadku może okazać się, że zabrudzenia nie będą możliwe do usunięcia. Co powinno być sygnałem alarmowym? Przede wszystkim nieprzyjemny zapach i gęsta ciecz wydobywające się z kotła w czasie palenia. Jeśli nie zareagujesz w odpowiednim momencie, smoła może się zapalić, zagrażając życiu i zdrowiu mieszkańców domu.

Zastanawiasz się, jak często powinieneś czyścić kocioł? Co najmniej raz w roku – po zakończeniu okresu grzewczego. Jeśli jednak zdecydujesz się obserwować urządzenie, może okazać się, że porządki są konieczne znacznie częściej!

Czyszczenie kotła krok po kroku

Czyszczenie pieca jest mniej skomplikowane, niż może się wydawać. Poznaj 3 kroki, jakie dzielą Cię od zadbanego i bezpiecznego kotła CO.

1. Chcąc rozpocząć pracę, odpowiednio się przygotuj – konieczna będzie maska przeciwpyłowa, która zabezpieczy Cię przed kurzem i zanieczyszczeniami.

2. Zanim przystąpisz do czyszczenia kotła, zacznij od czyszczenia komina. Kolejność jest uzasadniona – nieczystości będą spadały w dół. Do czyszczenia komina wybierz ostrą szczotkę, która pomoże Ci dokładnie wyszorować jego ściany.

3. Dokładnie wyczyść komorę paleniskową, usuwając z niej popiół i pozostałe nieczystości. Pamiętaj o ścianach i ruszcie.

Zadbaj, by regularnie czyścić kanały konwekcyjne i otwory dystrybutorów powietrza. W żadnym wypadku nie używaj do czyszczenia pieca denaturatów, benzyny i detergentów. Zamiast tego przygotuj wysokiej jakości akcesoria, takie jak szczotka druciana, wycior i łopatka.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl