Producenci
Zanim zdecydujesz się na zakup poznaj wady i zalety węgla brunatnego 0

Węgiel brunatny to tanie i efektywne paliwo wykorzystywane głównie w przemyśle zdarza się jednak, że decydują się na nie również właściciele domów prywatnych. Czy słusznie? Poznaj wady i zalety węgla brunatnego i podejmij odpowiedzialną decyzję. Pamiętaj, że sposób, w jaki ogrzewasz swój dom, ma wpływ na środowisko naturalne!

Węgiel brunatny i węgiel kamienny – różnice

Ogrzewanie węglem nie zawsze oznacza to samo. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujesz się na węgiel kamienny, czy brunatny musisz liczyć się z brudnymi ścianami, kurzem i pozostającym popiołem, który będziesz musiał regularnie usuwać. Czym różni się węgiel brunatny od węgla kamiennego i z czego wynikają te różnice?

Decydując się na zakup węgla, szybko przekonasz się, że węgiel brunatny jest znacznie tańszy, niż węgiel kamienny, z tego powodu często wybierany jest jako opał przemysłowy. Węgiel kamienny doskonale sprawdza się jako paliwo służące do ogrzewania domów jednorodzinnych – w przeciwieństwie do węgla brunatnego jest wydajny, cechuje się niższą wilgotnością i zawiera mniej siarki. Mimo to właściciele domów jednorodzinnych równie często decydują się na węgiel brunatny. Czy kusi ich tylko niska cena? Sprawdź, jaki wady i zalety ma węgiel brunatny!

Korzyści i zagrożenia

Niewątpliwą zaletą węgla brunatnego jest jego niska cena – dzięki niej jest często wykorzystywany, zwłaszcza w przemyśle. Niestety tutaj kończy się krótka lista korzyści płynących z wykorzystywania tego rodzaju paliwa. Stosowanie węgla brunatnego niesie za sobą toznacznie więc ej zagrożeń – zarówno dla Twojego portfela, jak i środowiska.

Węgiel brunatny cechuje się wysoką wilgotnością, dlatego decydując się na zakup, warto zwrócić uwagę na jego parametry – im bardziej wilgotne paliwo, tym większe prawdopodobieństwo korozji i uszkodzenia kotła. Co więcej – mokry węgiel pali się znacznie gorzej, dlatego zużyjesz go więcej, ponosząc tym samym dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem. Wysoka zawartość popiołu oraz siarki również nie wpływa pozytywnie na żywotność użytkowanego kotła, a niska kaloryczność w konsekwencji będzie wiązała się z wysokimi nakładami finansowymi.

Węgiel to nie wszystko. Jaki kocioł warto wybrać?

Patrząc obiektywnie na wady i zalety węgla brunatnego nietrudno zauważyć, że decyzja o wyborze taniego paliwa nie jest najlepsza. Jeśli jednak uważasz, że ogrzewanie węglem w ogóle jest niekorzystne dla środowiska, pamiętaj, że nie tylko węgiel ma znaczenie! Decydując się na wysokiej jakości kocioł grzewczy możesz sprawić, że odpowiednio dobrany węgiel będzie doskonałym rozwiązaniem – dobrym ogrzewaniem, w rozsądnej cenie!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl